OSNOVNA PRAVILA

 

Navadno začne vsakdo igrati badminton brez pravil, brez začrtanega igrišča in mreže. Takšen badminton je razvedrilo. Nudi veliko užitkov, saj je treba dosti truda, da muhasto žogico primerno vrnemo nasprotniku. S tem smo se že dotaknili ene od značilnosti badmintona, to je splošno razgibavanje telesa. Vsekakor je ta igra eden redkih športov, kjer nima prednosti noben del telesa. Med igro so obremenjene mišice na nogah, rokah, na hrbtu, trebuhu in drugod. Z udarjanjem sorazmerno hitre žogice se nam izredno razvije refleks.

Predvsem zaradi razvijanja refleksov, prožnosti in kondicije je badminton kot dopolnilni šport primeren za vse aktivne športnike. Zlasti je važen za tiste, pri katerih so obremenjeni samo posamezni deli telesa.

IGRIŠČE:

*Vse mere so v ''m''.

MREŽA:

Mreža je spletena iz drobno spletene vrvice, zanke merijo 16x16 mm do 19x19 mm. Mreža je široka 76 cm in je napeta med stojali na robovih igrišča. Vrh mreže je na sredini igrišča 1,524 m in 1,550 m ob stojalih. Na zgornjem robu je mreža obrobljena s 76 mm širokim belim trakom, skozi katerega teče tudi vrv za napenjanje mreže.

ŠTETJE:

Od 1.2.2006 se je štetje ponovno spremenilo. Igra se dva dobljena seta do 21, pri 11 imata igralca pravico do minute pavze. Če je rezultat 20:20, potem se igra nadaljuje dokler en igralec ne zmaga z dvema točkama razlike ali če je rezultat 29:29 - takrat kdor dobi točko zmaga. Podaljšanje igre na dve točki razlike je obvezno. Točko lahko osvoji igralec ne glede na servo - torej vsaka odigrana igra prinese točko - ni več menjav brez točke. V drugem ali tretjem setu prvi servira igralec, ki je dobil predhodni set. Na začetku pa servira prvi, kogar določi žreb.

SERVIS:

Pri servisu stoji igralec na poljubnem območju svojega polja (levega ali desnega), njegov nasprotnik pa diagonalno v svojem servisnem polju. Igralec, ki servira, mora udariti žogico od spodaj navzgor, žogice pri servisu ne sme udariti višje od svojega boka. Serviramo diagonalno čez mrežo v nasprotnikovo servisno polje, ki se začenja 1,98 m od mreže, nasprotnik lahko potem s primernim udarcem vrne žogico kamorkoli na našo stran igrišča. Server stoji pri sodih številkah svojih točk v desnem servisnem polju, njegov nasprotnik pa diagonalno v svojem servisnem polju. Primer: če je rezultat 6:2 in servira igralec, ki ima šest točk, ta stoji v desnem polju. Po osvojeni točki se zamenja servisno polje. Pri igri dvojic ima pravico do servisa tisti igralec, kolikor točk imata z soigralcem ( če imata liho število točk začne levi, če sodo pa desni). Vsak servira toliko časa, dokler osvaja točke.Pri enicah vedno začne servirati igralec v desnem servisnem polju, igralca pa zamenjata servisni polji vsakokrat, ko osvojita točko.

NEKAJ NAPAK:

Vsakič, ko naredi ena stran napako, osvoji nasprotna stran, če servira, točko, v nasprotnem primeru pa osvoji servis. Napake so lahko naslednje:

- če se žogica dotakne igralca, njegovega loparja ali če pade v njegovem polju na tla,

- če ena stran dvakrat zapored udari žogico preden je preletela mrežo,

- če pade žogica iz igrišča ali če pri servisu ne pade v pravo servisno polje nasprotnika,

- če igralec, ki servira, ne stoji v svojem servisnem polju - praviloma pa se v teh slučajih servis ponavlja

- če žogica zadene mrežo in ostane v njej ali pa pade na tla na strani igralca, ki je žogo udaril,

- če pri igrah dvojic pri vračanju servisa ne udari žogice igralec v polju, ki je diagonalno nasproti serverjevemu, temveč njegov soigralec,

- če igralec udari žogico še preden je preletela čez mrežo na njegovo stran,

- če se igralec dotakne z obleko, telesom ali loparjem mreže, dokler je žogica še v igri,

- če zadene žogica strop ali drugo oviro ob ali nad igriščem,

- če je pri servisu žoga ob udarcu z loparjem višje od serverjevega boka,

- če igralec ovira nasprotnika, ali če pred oz. med servisom na kakršenkoli način vara nasprotnika.

VRSTE UDARCEV:

- servis, dolg ali kratek,

- visoka žoga (lob) - udarec visoko nazaj

- nizka žoga - oster udarec nizko nad mrežo

- tolčena žoga - visoko žogo ostro udarimo

- štopana žoga - zaustavljena žoga, strmo pade za mrežo na nasprotnikovi strani.

ODMORI:

Med prvim in drugim setom traja odmor 90 sekund, če je potrebno igrati tretji set (rezultat 1:1), traja odmor po drugem setu 5 minut.

Vprašanja? E-mail

 

 

vir: Badminton: Pravila igre (M. Dover)