Procesor AMD 4800+ dualcore

Izbran ker gre za najhitrejši AMDjev procesor. AMD izbran ker je cenejši in se v delovnih okoljih bolje obnese od konkurence.

Procesor je zelo odziven in arhitekturno superioren.



Osnovna plošča MSI K9N Neo

AM2, nForce 550. 4x SATA2, Gigabit LAN, RAID, SB 7.1, 1x IDE.

MSI in nForce je idealna kombinacija. MSI gradi na kvaliteti, plate ne crkujejo, imajo praktičen in zmogljiv BIOS, in priročen paket gonilnikov. nForce je zanesljiva platforma z veliko zmogljivostmi, naprave so dobro medsebojno integrirane (ala, ne gre za nabor 3rd party čipov zvezanih skupaj ampak je vse implementirano v samem chipsetu) gonilniki pa so tudi kvalitetni.

Na AMD platformi sicer osnovna plošča ni tako bistvena kar se tiče splošne hitrosti.



RAM pomnilnik Patriot 2x 1 GB DDR2

Platforma AM2 potrebuje DDR2 rame. Zadevice delujejo pri taktu 800 MHz, v dual channel je to 1.6 GHz pomnilniškega takta.

RAM je na AMDjevi platformi tisto kar odloča o hitrosti računalnika podobno kot je pri Intelovi platformi bistven L2 predpomnilnik. Tako je bistveno da so RAMi kar se da hitri, kar tile tudi so. 2 GB pomnilnika je tudi dovolj za dotični namen.. računalnik je namreč mišljen primarno za urejanje 2D grafike.



Ohišje LC Power 7004B

Lahko in funkcionalno oblikovano ohišje. Njegove dobre lastnosti so da ni masivno brez potrebe, da ima dovolj lukenj za primerno zračenje, da je lepe črno-srebrne barve in da je take oblike da prideš do vseh vijakov ne da bi blo treba osnovno ploščo prej dol jemat. Kot slabost se omenja njegova značilnost da ima plastično konzolo spredaj ki jo je potrebno snet če se želi vstaviti CD ali floppy pogon. Meni je ta značilnost všeč saj je računalnik tako lažje čistiti in CD pogon je malce tišji ker je skrit za vratci. Luknje na sprednji strani so zelo pomembne pri tišanju računalnika in preprečevanju nabiranja prahu.

Ohišje pride z klasičnim 350W ATXv2 napajalnikom, ki vam ga lahko v trgovini ven poberejo če ga ne nameravate uporabljati.



Napajalnik LC Power Silent Giant 550W

Napajalnik istega proizvajalca kot ohišje. Prvi napajalniki z velikim ventilatorjem na slovenskem trgu sicer. Zadeva izgleda resnično fancy, sicer pa gre za zelo tih napajalnik ki ima zelo dober zračni pretok. Zaradi oblike zadeva odlično odvaja topel zrak iz ohišja.

550W sicer ni realistična poraba novejšega računalnika, vendar je dobro imeti nekaj rezerve. Napajalnik ima prav tako boljšo zaščito za računalnik, je varčen in ima VSE možne kable (ATXv2, 12V CPU, PCI-E, 2x SATA, 7x Molex, 2x miniMolex, v glavnem ni da ni).




Generična ventilatorja 80 mm z 3 in 4pin konektorji, en 3pin 40 mm in regulatorji Zalman FanMate 2

Regulatorji imajo 3pin priklop, tako da lahko spremljamo vrtljaje na osnovni plošči. Ventilatorji tako potrebujejo 3pin konektorje. 80 mm ventilatorja imata tudi 4pin konektorje za trivialni trik z lotanjem, s katerim lahko na isti regulator priklopimo dva ventilatorja. Regulatorji imajo možnost analognega nastavljanja, kar nam omogoča da sklenemo idealni kompromis med tišino in hlajenjem.

80 mm ventilatorja prideta na prednji del ohišja in ustvarjata pritisk ki pomaga napajalniku ustvariti zračni tok skozi ohišje. Zračni tok je zelo pomemben za unčinkovito hlajenje računalnika. 40 mm ventilator je za na nForce chipset in grafično kartico hkrati, povzroča mešanje zraka, kar hladi oboje.

                          

Trdi disk Seagate 320 GB SATA2

320 GB trdi disk kot vsak drug sicer. Seagatovi SATA diski podpirajo tehnologijo NCQ, ki pohitri disk, ga stiša in mu podaljša življenjsko dobo. NCQ mora podpirati tudi gonilnik od osnovne plošče, kar je pri izbrani plošči kajpak res.

Omenimo da disk nima klasičnega konektorja za napajanje ampak samo SATA napajalni konektor. Le-tega naš napajalnik seveda ima, gre pa tudi z adapterjem. Razlika med Molex in SATA Power konektorji je v tem da ima SATA Power tudi 3.3V napajanje.



Čitalnik kartic Akasa ICR

Zadevica pride v floppy bay. Interni čitalnik kartic je zelo koristna zadeva, vsaj za tiste ki imamo podatke na fotoaparatih, MP3 predvajalnikih, telefonih, itd. Kartco se namreč enostavno vstavi. Sam čitalnik kartic uporablja pristop ki ga uporabljajo tudi CD pogoni, kar pomeni da lahko kartico odstranimo brez dodatnega klikanja po ikonah.

Čitalnik se priklopi na interni USB header. BIOS MSI osnovne plošče ga zazna kot podatkovni pomnilnik, kar pomeni da je z spominskih kartic možno bootati.



Generični Labelflash DVD pekač

Zakaj ne bi imeli vsega če je pa tako najbolj poceni?



Generična nVidia 7300 PCIe 256 MB

Računalniki ki se ne uporabljajo za 3D igrice zelo malo izkoriščajo grafične kartice, to pomeni da se lahko uporabi nekaj poceni. Vseeno je dobro če je kartica zanesljiva. nVidia 7300 je idealna grafična kartica za izbrano osnovno ploščo. Omenimo da ima razmeroma hiter pomnilnik in 16 pasovni PCI-Express, njena procesorska moč pa je bolj bedna.

Izbral sem si grafično kartico ki ima VGA, DVI in S-Video izhode.