BADMINTONSKI KLUB BRANIK

PREDSTAVITEV

Zgodovina kluba:

Začetki badmintona v Mariboru segajo v leto 1958, ko so v okviru Brodarskega društva Sidro MTT začeli organizirano igrati badminton. Klubske tovariše je z badmintonom seznanil Marjan Pahor, tedanji predsednik Sidra, ki je tudi organiziral igranje. Ta šport je bil veslačem dopolnilna dejavnost za krepitev kondicijske sposobnosti za veslanje.

V letu 1959 je bila odigrana prva tekma med tedanjim akademskim badmintonskim klubom Olimpija iz Ljubljane in člani Mariborske badmintonske sekcije Sidra. Mariborsko ekipo so sestavljali Marjan Pahor (44 let), Franc Robnik (46 let), Alojz Erhatič (42 let) in Josip Lipokatič (38 let). Ženske ekipe takrat še ni bilo. Leta 1968 so v tovarni stikalnih naprav v Mariboru na pobudo sindikalne organizacije ustanovili badmintonski klub TSN. Igralci tega kluba so trenirali in igrali predvsem na peščenih igriščih Brodarskega društva Sidro in tudi večina tekmovanja je potekala med igralci badmintonskih sekcij Sidro in TSN. Pozneje se je vključilo v badmintonsko sekcijo Sidra vse več mladih igralcev in 28. 2. 1970 se je sestal iniciativni odbor za ustanovitev badmintonskega kluba v okviru MŠD Branik, ki so ga sestavljali Lojze Erhatič ml., Rajko Šmid, Franc Vidmar, Nada Koren, Ivan Robnik, Frajo Vešligaj, Martin Dover, Pavle Jarc in Polde Dominko. Na seji v decembru 1970 so bili vsi člani iniciativnega odbora predlagani za člane upravnega odbora badmintonskega kluba. Člani so se resno oprijeli dela in kljub neizkušenosti, številnim težavam in začetnemu nerazumevanju organizirali redne treninge v obeh telovadnicah pod tribuno v Ljudskem vrtu. Organizirana oblika treningov in želja, da se badminton kot športna panoga uveljavi v Mariboru in bližnji okolici, je rodila prve sadove. Badmintonska zveza Slovenije je zaupala BK Branik organizacijo prvega republiškega B-turnirja, in sicer 10. 1. 1971. Na njem so mariborski igralci prvič nastopili pod imenom Badmintonski klub Branik, čeprav je prišlo do ustanovitve kluba šele na ustanovnem občnem zboru 6.2.1971. Za predsednika upravnega odbora je bil izvoljen Lojze Erhatič, za podpredsednika pa Martin Dover.

V januarju 1971 je klub organiziral prvi republiški B-turnir v dvorani mariborskega sejmišča, o prvem mestu pa sta odločala Alojz Erhatič ml. in Ivan Robnik - slednji je postal tudi zmagovalec. Aprila istega leta je Martin Dover ml., edini predstavnik Branika na republiškem prvenstvu za pionirje v Ljubljani, osvojil kar dva naslova - posamičnega in v moških parih. Leto dni pozneje je enakima naslovoma dodal še naslov v mešanih parih. Avgusta 1971 je BK Branik na igriščih Sidra organiziral odprto prvenstvo Maribora, ob dnevu republike pa še člansko prvenstvo Maribora, ob dnevu republike pa še člansko prvenstvo Slovenije, ki je tako prvič potekalo zunaj Ljubljane.

V letu 1972 je bilo v klub včlanjenih 40 igralcev in 25 igralk. Žal pa se je klub tudi v tem letu srečal z velikimi finančnimi težavami, saj skromna dotacija ZTK Maribor ni mogla pokriti vseh izdatkov. Jeseni 1974. leta je klub pričel z badmintonsko šolo, ki jo je redno obiskovalo deset do petnajst pionirjev. Število tekmovalcev se je leta 1974 občutno zmanjšalo. Konec septembra 1975 je bila sklicana razširjena seja upravnega odbora, na kateri je zaradi neaktivnosti nekaterih članov v tem organu prišlo do kadrovskih sprememb. Za predsednika je bil ponovno izvoljen Lojze Erhatič. Z letom 1975 je bilo sklenjeno obdobje uspešnega razvoja badmintona v Mariboru. Mrtvilo, ki se je začelo v letu 1976, se je nadaljevalo tudi v naslednjih dveh letih in leta 1978 je bila klubu ukinjena dotacija. Na občnem zboru BK Branik 23. maja 1987, ki se ga je udeležilo 28 članov, je bil izvoljen novi izvršni odbor. Predsedniške posle je prevzel Marjan Pahor. Potrjen je bil akcijski program za leto 1978, ki je poudarke namenil množičnosti in rekreativnemu igranju badmintona. Klub je v letu 1979 imel dvajset članov. Na občnem zboru 29. januarja 1980 je bilo izvoljeno novo vodstvo, presednik pa je postal Andrej Švaljek.

Zaradi neustreznih prostorov za treninge v telovadnici pod tribuno v Ljudskem vrtu si je klub dalj časa brezuspešno prizadeval poiskati primernejše. Končno mu je uspelo dobiti telovadnico za treninge na Pragerskem, tako da se je aktivnost lahko nadaljevala. V obdobju po letu 1980 so po rezultatih izstopali Iztok Dover, Mirko Renčelj, Stanko Vilinčjak, Matjaž Debevec, Gorazd Švaljek, Miro Petrič, Andrej Motaln, Žiga Kristan, Marko Trstenjak, za njimi sta na tekmovanjih vidne uspehe žela Barbara in Borut Jakovac, zlasti slednji, ki je bil po rezultatih v ospredju.

V zgodovini badmintonskega kluba Branik so predsedniško dolžnost opravljali Marjan Pahor, Lojze Erhatič in Andrej Švaljek, zadnjih 20 let je bil predsednik Martin Dover, od 19.5.2006 pa je novi predsednik Uroš Velec.

Danes šteje badmintonski klub Branik približno 140 članov in ima prostore za igranje na 8 različnih mestih.

 

vir: Zbornik ob 100 letnici MŠD Branika

Free Site Counters

 

E-Mail |copyright ©2005 D.K. ; vse pravice pridržane